Kako igranje napolju unapređuje samopouzdanje kod male dece
Igranje na otvorenom je važan deo razvoja u detinjstvu, i posebno je dobro za malu decu koja su u ključnom razvojnom stadijumu svojih života. Bilo da se dešava u školi ili u slobodno vreme, jasno je da boravak napolju ima mnoge prednosti za fizičko i psihičko zdravlje dece. Ne samo da će deca imati priliku da savladaju nove veštine, već i provođenje vremena napolju može da pomogne deci da izgrade samopouzdanje, jer ih izlaže novim i uzbudljivim iskustvima. To izlaganje im pomaže da postanu samopouzdana i otpornija kada se suoče sa teškim ili novim zadacima. Pogledajmo neke od načina na koji igranje napolju može da unapredi samopouzdanje kod male dece.
Fizička aktivnost
Igranje na otvorenom omogućava deci da se upuste u fizičke aktivnosti koje nisu moguće u zatvorenom. Kada se deca igraju napolju, mogu da se bave aktivnostima kao što su trčanje, penjanje, skakanje i kopanje, koje im pružaju priliku da ispitaju svoje sposobnosti. Te aktivnosti će im pomoći da postanu samopouzdanija u pogledu svojih sposobnosti da se kreću i istražuju svet oko sebe. Pored toga, takođe pomažu razvoj motoričkih sposobnosti i koordinacije kod dece, što će dodatno unaprediti njihovo samopouzdanje u svakodnevnim situacijama.
Kao što je navedeno u ovom vodiču o pogodnostima učenja na otvorenom, manje od 45% dece danas ostvaruje preporučen nivo fizičke aktivnosti na svakodnevnom nivou. Važno je pronaći različite načine da deca postignu neophodan nivo aktivnosti, a prosto provođenje više vremena napolju je jedan sjajan način da se to postigne.
Veštine rešavanja problema
Kada mala deca istražuju svet oko sebe kada se igraju napolju, izložena su mnogim problemima koje moraju da reše sama ili uz pomoć odraslih ili prijatelja. To može da podrazumeva pitajna kako da koriste igračku, ili rad s drugima na timskom projektu. Ili, na dužim avanturama napolju, možete od njih da tražite da odrede putanju za popodnevnu šetnju, ili čak da vam pomognu da postavite šatore.
Rešavanje ovih problema ohrabruje malu decu da razmišljaju kritički i kreativno dok razvijaju veštine rešavanja problema, koje će preneti u odraslo doba. Svaki uspešno rešen problem donosi novo samopouzdanje u pogledu njihove sposobnosti da rešavaju izazove nezavisno od drugih, ili zajedno s njima.
Kontakt sa prirodom
Provođenje vremena na otvorenom daje maloj deci pristup lepotama prirode kao što su životinje, biljke, kamenje i drugi prirodni elementi koje ne mogu pronaći u zatvorenom. Kontakt sa prirodom pomaže deci da uče o svetu oko sebe na prijatan način, dok ih takođe uči da poštuju svoju životnu sredinu i njene stanovnike. Dok istražuju svoje okruženje i počinju da se osećaju komfornije napolju, taj osećaj poznatog će dodatno unaprediti njihovo samopouzdanje, i ojačati njihovu vezu sa prirodom.
Dok sledeća generacija odrasta, važno je da ima blisku vezu sa prirodnim svetom, kako bi zaštitili planetu od opasnosti koje prete njenoj budućnosti. Nadamo se da će usađivanje ovih vrednosti deci u ranom uzrastu značiti da će deca ceniti i voleti prirodu više.
Zaključak
Mala deca koja provode vreme napolju imaće koristi od više fizičke aktivnosti, unapređenih veština rešavanja problema, i više interakcije sa prirodom – sve to je ključno za građenje samopouzdanja kao i za opštu dobrobit vaše dece. Zato obezbedite da vaše malo dete provede dovoljno vremena napolju – to je jedna od najboljih stvari koju možete da uradite da promovišete zdrav razvoj, dok su deca, kao i kad odrastu.
Pol Martin je završio svoje formalno obrazovanje na univerzitetu u Engleskoj, gde je studirao obrazovanje u ranom detinjstvu. Od kada je diplomirao, Pol je nastavio da radi na nekoliko uloga u oblasti obrazovanja i uživa da pomaže u svom lokalnom fudbalskom timu vikendom.