Podkast "Razgovori o roditeljstvu"
Serijal “Razgovori o roditeljstvu” osmišljen je kao niz otvorenih razgovora između Jelene Đoković, suosnivačice i globalne direktorke Novak Đoković Fondacije i Smiljane Grujić, psihološkinje, psihoterapeutkinje, programske menadžerke i autorke programa “Podrška, NE perfekcija” koji pruža podršku roditeljima u periodu ranog razvoja dece. Svaka epizoda bavi se sa jednim problemom sa kojim se roditelje susreću, kao i savetima i rešenjima kako da se pomenuti problem uspešno prevaziđu.
Epizoda 1: O programu "Podrška, NE perfekcija" i dolasku dr Gabora Matea
Prva epizoda u novom serijalu “Razgovori o roditeljstvu” Novak Đoković Fondacije bavi se programom “Podrška, NE perfekcija”, radom Novak Đoković Fondacije i razlozima o odabiru teme ranog razvoja kao perioda u kojem roditeljima kroz ovaj program pružamo podršku. Poseban segment epizode posvećen je poznatom govorniku i autoru bestselera dr Gaboru Mateu, koji je u regionu održao niz predavanja i radionica u organizaciji Novak Đoković Fondacije.
EPIZODA 2: Kako negovati autentično JA kod dece
U drugoj epizodi podkasta “Razgovori o roditeljstvu” autorke programa “Podrška, NE perfekcija” Jelena Đoković i Smiljana Grujić govore o važnosti podržavanja dece u ispoljavanju njihove autentičnosti, kao i kakve posledice na razvoj pojedinca može da ima prisilno ograničavanje čoveka da skriva svoje “ja”. Sagledavanjem tematike iz više uglova, čime su želele da stvore jasnu sliku celokupne problematike i mogućih posledica, autorke podkasta šalju poruku da ne postoji univerzalni recept kada su u pitanju roditeljska uloga i roditeljstvo, već da je potrebno slušati svoju intuiciju, poštovati svoje vrednosti i graditi odnos sa decom na dnevnom nivou, jer je odnos koji stvaramo sa decom ključna stvar u vaspitavanju dece.
EPIZODA 3: Mudrost traume i dolazak dr Gabora Matea
U trećoj epizodi podkasta “Razgovori o roditeljstvu” Jelena Đoković i Smiljana Grujić razgovaraju o dolasku dr Gabora Matea (lekara, stručnjaka u oblasti ranog razvoja u detinjstvu, stresa, bolesti zavisnosti) u naš region, pa stoga i o vrednostima nenasilja. Veliki akcenat stavljen je na traume “sa malim T”, kao što su emocionalno nedostupni roditelji i nevalidiranje osećanja kod dece. Autorke podkasta pričale su i o tome šta roditelji mogu da urade kako bi se izbegle situacije koje mogu da izazovu upravo traume ovog tipa, bez pretenzije da nude recepte i gotova rešenja već samo sa idejom da sve gledaoce i slušaoce podkasta podstaknu na razmišljanje.
EPIZODA 4: Različiti pristupi roditeljstvu
U četvrtoj epizodi podkasta “Razgovori o roditeljstvu” autorke programa “Podrška, NE perfekcija” Jelena Đoković i Smiljana Grujić pozabavile su se nekim izazovnim primerima iz svakodnevnog života roditelja, ali i ponudile neka od mogućih rešenja koja bi roditelji mogli da primene. Autorke napominju da nije nužno da će ta rešenja svima podjednako odgovarati, ali da bi roditelji trebalo da pokušaju da primene po nešto, zavisno od svojih mogućnosti. Jer poenta svega jeste pronaći strategiju koja bi bila korisna radi ostvarivanja bliskosti sa detetom, ali i održavanja te bliskosti i kasnije, kada deca budu odrasla.
EPIZODA 5: Ljubav kao postavljanje zdravih granica
Svaki roditelj zna koliko je teško napraviti jasne granice i postaviti se tako da vidi šta je prihvatljivo ponašanje koje želi da podstakne, a koje dečije ponašanje je neprihvatljivo. Stoga su se u petoj epizodi podkasta “Razgovori o roditeljstvu” autorke programa “Podrška, NE perfekcija” Jelena Đoković i Smiljana Grujić pozabavile nečim što nikako nije lako i što neki ljudi vežbaju do kraja života, a to su strpljenje i postavljanje granica, ali i kako se to odražava na dečiji razvoj.
Epizoda 7: Razgovor sa dr Gaborom Mateom, II deo
U drugom delu razgovora dr Gabor Mate naglašava važnost autentičnosti, sposobnosti donošenja odluka, zdravog izražavanje besa, kao aspekata koji utiču na celokupno zdravlje pojedinca. Takođe, objašnjava nam da je briga o deci zapravo briga o roditelju na prvom mestu. Sve institucije koje se brinu o deci moraju da razumeju važnost emocionalnog razvoja, a ne samo da obraćaju pažnju na njihove veštine i ponašanje. Nega emocija je važan aspekt u prevenciji trauma