7 zabavnih aktivnosti koje pomažu deci da nauče da gledaju na sat
Učenje kako se gleda na sat može da zada poteškoće deci i za savladavanje ove veštine potrebno je vreme i napor, ali postoje sjajne i jednostavne igre i aktivnosti koje mogu da vam pomognu da ih podučite na zabavan i interesantan način.
U nastavku pročitajte 7 najlakših i najboljih aktivnosti za učenje kako se gleda na sat.
1. Sat od papira
Ovo je zabavna vežba u okviru koje deca štampaju i seku prazne ručne satove od papira iz listova knjige predviđene za to. Potom ispisuju brojeve na satu i svaki učenik crta kazaljke na satu koje pokazuju određeno vreme. Učenici ukrašavaju narukvice sa satovima i stavljaju papirne satove na ruke. Zatim sa listom idu od učenika do učenika i pitaju: „Koliko je sati?“ Onda pogledaju na sat svojih vršnjaka, i beleže vreme na listi, dok ne sakupe sve.
2. Sat od hulahop obruča
Ako je napolju sunčano, možete da održite čas na otvorenom i zabavite se pomoću sata napravljenog od hulahop obruča postavljenog na zemlju i kreda u boji. Možete da koristite i obojene štapove kao kazaljke sata, a deca mogu da se zabave tako što će osmisliti izgled sata. Kada sat bude spreman, možete da tražite od učenika da iskažu različita vremena na satu od obruča, i da proveravaju jedni druge da li su tačno pročitali vreme na satu.
3. Muzički satovi
Odštampajte prazne satove iz materijala namenjenih za ovu vežbu i podelite ih svakom učeniku. Zatražite od njih da nacrtaju vreme na satu, i da ga ostave na svom stolu. Podelite svakom učeniku po tabelu i olovku, onda pustite muziku i pustite decu da plešu oko stolova. Kada se muzika zaustavi, moraju da zabeleže vreme na satu pored koga su se zaustavili u svoju tabelu, i ime učenika kome sat pripada. Pustite muziku ponovo i neka ponovo plešu; učenik koji prvi zabeleži svačija imena i vremena je pobednik!
4. Koliko je sati?
Sakrijte papirne satove sa različitim ubeleženim vremenima po učionici i tražite od učenika da potraže svaki sat i zapišu vreme u svoju tabelu. „Za još zabavniji izazov,“ piše Klaudija Sone, blogerka na temu roditeljstva za sajtove UK Services Reviews i Revieweal, „napišite „Koliko će sati biti za ____ minuta?“ ispod svakog sata.“ Nakon što učenici zabeleže vreme na satu, moraju da napišu i tačno buduće vreme.
5. Sat od papirnog tanjira
„Jedan od težih aspekata učenja kako se gleda na sat je razumeti kako broj jedan označava pet minuta, broj 2 deset minuta itd,“ kaže Henrieta Holis, autorka u oblasti psihologije na sajtovima UK Top Writers i Best British Essays, „ali možete da koristite sat od papirnog tanjira sa obojenim kazaljkama od papira za prikazivanje različitih vremenskih perioda.“ Neka učenici naprave različite postavke kazaljki od obojenog papira, i pomeraju ih po satu kako bi im to pomoglo da bolje razumeju sistem.
6. Beleženje proteklog vremena
Zanimljiva i zabavna aktivnost za učenike je da im date tabelu koju će poneti kući, i zatražite od njih da zabeleže vreme koje su proveli na različite aktivnosti kao što su gledanje televizije, večera, vežbanje na klaviru ili domaći zadaci.
7. Vremenski bingo
Bingo je uvek hit u učionici! Odštampajte kartice za vremenski bingo, i igrajte bingo u skladu sa veštinama gledanja na sat koje trenutno podučavate – bilo da su u pitanju minuti, četvrt sata, ili pola sata. Ove zabavne igre i zadaci o raspoznavanju vremena su odličan način da naučite decu kako da gledaju na sat, i da obezbedite da budu zainteresovana i motivisana. Lako ih je pripremiti i sprovesti, a pomoću osnovnih materijala u učionici, ove pristupačne i jednostavne aktivnosti će vam pomoći da naučite učenike da gledaju na sat… za tili čas!
Rebeka Li piše o marketinškim strategijama za Do my assignment i Assignment help. Ona učestvuje u tehnološkim i marketinškim konferencijama, radi kao poslovni konsultant, i piše članke za onlajn časopise i blogove kao što je Write my paper.